Ubytování v penzionu v centru Českých Budějovic nemusí nutně znamenat, že se zaměříte pouze na samotnou metropoli a její historické pamětihodnosti či přírodní krásy. Je jich tu opravdu mnoho, vzpomeňme kupříkladu Černou věž s fantastickým výhledem na náměstí Přemysla Otakara II., vodárenskou věž, park Stromovka, Alšovu galerii Wortnerův dům, hvězdárnu a planetárium či kostel sv. Jana Křtitele a sv. Prokopa. Pořádají se tu dokonce plavby s průvodcem po Malši a Vltavě, v létě je možné vypůjčit si šlapadla a pramice, případně jízdní kola a projet se na nich podél Vltavy až k zámku na Hlubokou nebo proti proudu řeky k Českému Krumlovu.
Pobyt v Českých Budějovicích lze zaměřit i na jednodenní výlety po okolí. Jízdní kola jsme již zmínili, pochopitelně lze cestovat na krátké i delší vzdálenosti autem, můžete si splout Vltavu třeba až z Vyššího Brodu na kánoi, kajaku nebo raftu, ale to není vše. Rádi bychom vám připomněli, že lze využít železniční tratě, které vás zavedou tam, kam byste možná ani neočekávali.
Směr České Velenice – z českobudějovického vlakového nádraží se můžete vypravit do Nových Hradů a Českých Velenic. V Nových Hradech můžete obdivovat státní hrad a překrásnou přírodní scenérii Terčina údolí.
Směr Veselí nad Lužnicí – v Českých Velenicích přestoupíte na vlak směr Třeboň a prohlédnete si romantickou krajinu horního toku Lužnice. Zavítat můžete k zatopeným suchdolským pískovnám, k vodáckému kempu na Majdalenu, do Třeboně anebo k pískovnám u Vlkova.
Směr Český Krumlov – pokud jste na předchozích tratích neuvažovali vzít s sebou jízdní kola, tak sem vám je rozhodně doporučujeme. Trať vede až k přehradě Lipno a dále na Stožec na Šumavě, odkud se pak můžete do Českých Budějovic vracet po několika různých cyklotrasách. Krajina Pošumaví je velmi atraktivní právě pro rekreační cyklistiku, nabídnout vám můžeme zejména jízdu z Horní Plané do Frymburka, Loučovic, Vyššího Brodu, Rožmberku nad Vltavou, Českého Krumlova, Zlaté Koruny a Boršova nad Vltavou.